Wielu kierowców zastanawia się, czy posiada wszystkie obowiązkowe rzeczy w samochodzie. Lista obowiązkowego wyposażenie nie jest długa, jednak warto dołączyć do niej kilka przedmiotów, które mogą się okazać niezwykle przydatne podczas podróży.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – rzeczy, których absolutnie nie może zabraknąć

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, w każdym samochodzie musi się znajdować:

  • gaśnica – niektórzy zastanawiają się, czy gaśnica jest obowiązkowa, przepisy  jednak jednoznacznie narzucają na kierowców obowiązek jej posiadania, w przeciwnym razie mogą oni zapłacić nawet 500 zł mandatu. Gaśnica nie może ważyć mniej niż 1 kg, ponadto co roku powinna przechodzić badania techniczne, aby była pewność, że jest ona całkiem sprawna,
  • trójkąt ostrzegawczy – kolejną niezwykle istotną rzeczą, której nie może zabraknąć w żadnym aucie, jest trójkąt o odpowiedniej wielkości. Jego brak także może skutkować wysokim mandatem. Powinien on posiadać homologacje. Trójkąt należy używać w sytuacji zagrożenia w ruchu drogowym, np. aby oznakować miejsce awarii lub wypadku, by ostrzec innych kierujących.

Inne rzeczy, które warto wozić w każdym samochodzie

Podstawowe wyposażenie samochodu to sprawna gaśnica i odpowiedni trójkąt ostrzegawczy. Ich brak może skutkować otrzymaniem mandatu. Mimo, że zgodnie z prawem inne przedmioty nie są obowiązkowe, warto o nich pamiętać.

Przede wszystkim często pada pytanie, czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie. Mimo, że nie koniecznie trzeba ją posiadać specjaliści zaznaczają, że to element wyposażenia, który często może się przydać. Warto, aby znajdowały się w niej rożne opatrunki, opaska uciskowa, rękawiczki gumowe, koc termiczny i trójkątna chusta.

Kolejną, niezwykle istotną rzeczą jest kamizelka odblaskowa. Nie zajmuje ona dużo miejsca, a może okazać się bardzo potrzebna w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze takich jak np. wypadek czy zmiana koła. Dzięki kamizelce odblaskowej w samochodzie, kierowca jest dobrze widoczny, co znacznie podwyższa bezpieczeństwo.

W każdym aucie powinna się też znajdować linka holownicza. Może się ona przydać w wielu sytuacjach, które trudno przewidzieć m.in. w razie utknięcia w śniegowej zaspie. Aby uniknąć mandatu i nieprzyjemności, dobrze jest też przewozić w aucie zapasowy komplet żarówek. W razie przepalenia którejkolwiek łatwo i szybko można dokonać wymiany.

Kierowcy zastanawiają się czy koło zapasowe jest obowiązkowe. Na pewno warto je mieć w bagażniku. Dodatkowo przydać się może klucz i podnośnik, dzięki temu w razie wymiany będzie możliwa szybka wymiana koła.

Wybierając się nawet w krótką podróż, warto posiadać w samochodzie wszystkie wyżej wymienione przedmioty. Nigdy nie wiadomo co się wydarzy na drodze, dlatego lepiej być przygotowanym na wszelkie ewentualności. Wszystkie elementy wyposażenia nie są przesadnie drogie, nie zajmują też dużo miejsca. Warto je mieć dla większego bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu.

Warta uwagi na zewnątrz auta jest również folia samochodowa.