Dywaniki gumowe do auta to świetna alternatywa dla innych, trudniejszych w utrzymaniu, podkładek. Stają się one szczególnie przydatne zwłaszcza w okresie jesiennym, zimowym, a także wiosennym, kiedy pada deszcz lub śnieg i w okół jest dużo bota, które na obuwiu wnosimy do samochodu. Dywaniki bardzo szybko się brudzą, warto regularnie je czyścić, aby były utrzymane w dobrym stanie. 

Czym czyścić gumowe dywaniki samochodowe?

Dywaniki gumowe przede wszystkim zabezpieczają oryginalną wykładzinę, która znajduje się w każdym aucie, przed szybkim zużyciem, zanieczyszczeniami i wilgocią. Dużo trudniej jest wyczyścić wykładzinę niż wyjmowane dywaniki, dlatego warto je mieć i regularnie o nie dbać. 

Czyszczenie gumy jest niezwykle proste. Wystarczy tylko wyjąć dywaniki z samochodu, ostrożnie, aby nie pobrudzić wnętrza auta. Najpierw trzeba je dokładnie wytrzepać, aby pozbyć się piasku, kamyków i suchych grudek błota oraz innych śmieci. Następnie, dobrze jest sięgnąć po myjkę ciśnieniową lub ogrodowy wąż do podlewania kwiatów i opłukać dywanik. Im wyższe ciśnienie wody, tym czyszczenie będzie szybsze i dokładniejsze. Woda spłucze zanieczyszczenia i błoto. Kolejnym krokiem jest dokładne pranie dywaników samochodowych. Najlepiej sięgnąć po szczotkę z szerokim włosiem, która bez problemu dotrze do wszystkich zakamarków. Wybrany środek myjący trzeba dokładnie rozprowadzić po całej powierzchni podkładki. Najlepiej zdecydować się na detergent, który jest przeznaczony do powierzchni wykonanych z gumy i nie uszkodzi, ani nie przebarwi materiału. W razie uporczywego zabrudzenia, konieczne może się okazać dłuższe szorowanie. 

Po dokładnym usunięciu całego brudu, wystarczy spłukać pianę i wytrzeć dywanik do sucha odpowiednią, chłonną ściereczką. Warto też zostawić podkładki na chwilę na słońcu, żeby mieć pewność, że są całkiem suche. Włożenie mokrych dywaników do samochodu, może sprawić, że zatęchną, co naturalnie wiąże się z przykrym i uporczywym zapachem. Na koniec warto posmarować dywanik odpowiednim środkiem konserwującym, wpłynie to na zwiększenie jego żywotności i zapobiegnie blaknięciu. W tym celu dobrze jest użyć specjalnych, samochodowych kosmetyków. Może się przydać środek do czernienia i konserwowania opon. Tego typu preparat ma także działanie ochronne przed solą, którą można wnosić do auta na butach, szczególnie w okresie zimowym. 

Dla gumowych dywaników najbardziej niebezpieczny jest piasek, który zostaje przyniesiony na butach. Rysuje on gumową powierzchnię i powoduje głębokie bruzdy. Jeśli nie ma czasu lub możliwości, żeby dokładnie umyć podkładki, dobrze jest je odkurzyć. Dzięki temu, można mieć pewność, że wszystkie drobinki zostaną usunięte. 

Czyszczenie gumowych dywaników jest łatwe i szybkie, nie wymaga także żadnego drogiego sprzętu, ani środków czyszczących. Większość akcesoriów, każdy z nas posiada w swoim domu, dlatego warto od czasu do czasu umyć podkładki i cieszyć się ich dłuższą żywotnością.