Umowa kupna-sprzedaży auta jest jednym z najważniejszych dokumentów dotyczących pojazdów. Ten niepozorny papier, często podpisywany jedynie dla formalności ma ogromne znaczenie i może być napisany z korzyścią dla obu stron.

Dobrze skonstruowana umowa w jednoznaczny sposób potwierdza, kto jest prawowitym właścicielem auta. Tego typu dokument zawsze należy przechowywać ze wszystkimi papierami dotyczącymi pojazdu. Jak napisać umowę kupna-sprzedaży? Na co zwracać uwagę i jakie elementy koniecznie muszą się w niej znaleźć?

Zakup samochodu używanego

Nabywając w salonie nowy samochód zazwyczaj nie mamy wpływu na to jak wygląda i co zawiera umowa kupna. Jest to standardowy dokument, opracowywany przez specjalistów i w tym przypadku nie ma raczej mowy o jakichś uchybieniach. Profesjonalni dealerzy nowych aut tak konstruują umowy, by były pełnoprawne i zrozumiałe dla obu stron. Co jednak w sytuacji, gdy mamy do czynienia z używanym autem? Na co uważać przy kupnie samochodu?

W wielu przypadkach umowa kupna auta zostaje napisana gdzieś na kolanie lub ściągnięta wprost z internetu, a to co zawiera nie rzadko ma wady prawne i może być niekorzystne dla kupującego. To właśnie dlatego też, jeśli mamy na oku jakiś konkretny samochód z rynku wtórnego, to poza sprawdzeniem jego parametrów technicznych i aktualnego stanu, poszukajmy dobrze skonstruowanej umowy korzystnej dla obu stron, i takiej by sprzedający chętnie ją podpisał.

Ważne punkty w umowie kupna-sprzedaży

Mając na myśli bezpieczną umowę kupna-sprzedaży musimy wybrać taką wersję, która będzie zabezpieczać interes kupującego. W tego typu dokumencie musi znaleźć się kilka kluczowych punktów.

Po pierwsze, dosyć istotne jest, by w umowie znalazła się notka o tym, że samochód spełnia wszystkie warunki techniczne dopuszczające go do ruchu drogowego. Wbrew pozorom sam fakt, że auto posiada ważny przegląd techniczny nie jest jednoznaczne z tym, że ma przesłanki do dopuszczenia do ruchu drogowego. Jeśli w umowie widnieje taki podpunkt i jeżeli kupujący wykryje jakieś wady, to może mieć roszczenia do sprzedającego.

Po drugie, ważnym aspektem będzie dokładne opisanie kwestii OC. W umowie kupna-sprzedaży trzeba jasno napisać czy OC jest ważne, do kiedy jest ważne i czy jest opłacone w całości.

Po trzecie, ciekawą opcją będzie umieszczenie w umowie adnotacji mówiącej o tym, że treść ogłoszenia sprzedaży jest zgodna ze stanem pojazdu.

Jeśli interesuje nas sprzedaż auta, umowa musi zawierać także kilka podstawowych informacji dotyczących kupującego i sprzedającego. W takiej umowie muszą się znaleźć numery PESEL, rodzaje dokumentów tożsamości, na podstawie których wpisane są wszystkie dane oraz dokładne adresy.

Równie ważne i potrzebne są informacje dotyczące przedmiotu sprzedaży. W umowie muszą być wyszczególnione takie kwestie, jak: – typ, model i rocznik samochodu: – numer silnika, numer rejestracyjny, numer nadwozia: – przebieg; – wartość przedmiotu; – data transakcji;

Umowę kupna – sprzedaży auta zawsze należy stworzyć w dwóch jednakowych egzemplarzach.