Codzienne użytkowanie samochodu, zwłaszcza kiedy jesteśmy szczęśliwymi rodzicami, wiąże się zwykle z ryzykiem powstawania plam na tapicerce pojazdu. Nie w każdym przypadku musimy od razu udawać się do profesjonalisty, który za kompleksowe wyczyszczenie wnętrza większego auta może zainkasować kwotę nawet kilkuset złotych. Warto jest spróbować domowych sposobów.

Rodzaje plam na tapicerce

Rozważając samodzielne czyszczenie tapicerki samochodowej powinniśmy zacząć od określenia rodzaju plamy i jej pochodzenia. Najpopularniejsze plamy pochodzą z rozlanych napojów z dużą zawartością cukru. Ponadto zdarzają się również zanieczyszczenia wnoszone na ubraniach takie jak błoto lub brud spowodowany wcześniejszym oparciem się o zanieczyszczoną karoserię. Tłuste plamy to zarówno wynik jedzenia, jak i niedokładnego umycia rąk na przykład po sprawdzeniu stanu oleju lub drobnej naprawie podczas wyjazdu. Znając pochodzenie, wiemy czym wyprać tapicerkę w samochodzie i możemy przejść do prób.

Usuwanie plam w zależności od rodzaju tapicerki

Jak powszechnie wiadomo możemy mieć różne rodzaje tapicerek samochodowych w swoich pojazdach. Większość aut posiada ją wykonaną ze zwykłego materiału podbitego gąbką. Jednakże możemy również spotkać tapicerkę skórzaną, półskórzaną będącą połączeniem skóry i weluru, a także w pełni welurową. O ile do tapicerek skórzanych powinniśmy zastosować specjalistyczne preparaty, które nie tylko czyszczą, ale przede wszystkim konserwują, o tyle inne możemy już czyścić również domowymi sposobami. Należy też wspomnieć, że tapicerka skórzana jest najbardziej odporna na zaplamienia.

Domowe metody na pranie tapicerki

Jednym z najmniej znanych, ale również szalenie skutecznych sposobów na przywrócenie nie tylko właściwej czystości, ale również zapachu jest czyszczenie tapicerki samochodowej sodą wykorzystywane również przez handlarzy aut. W przypadku mniej wtartych i świeżych zabrudzeń sprawdza się posypanie tapicerki proszkiem sodowym, odczekanie kilkunastu minut na wchłonięcie przez nią zanieczyszczeń i zapachów, a następnie wciągnięcie całego proszku odkurzaczem. W przypadku głębszych zabrudzeń można użyć gąbki lub ściereczki nasączonej roztworem wodnym sody. Metoda ta nie może być stosowana w tapicerce skórzanej.

W domowym zaciszu możemy również wykorzystać środek do czyszczenia tapicerki samochodowej na mokro lub sucho. Te stosowane na sucho, lub rozpylane w postaci mgiełki po pewnym czasie zbieramy odkurzaczem i pozbywamy się zanieczyszczeń. Jednak poważniejsze plamy wymagają środków wcieranych w tapicerkę. Po wyschnięciu również używamy odkurzacza i w razie potrzeby powtarzamy procedurę.

Ostatnim, półprofesjonalnym sposobem jest pranie tapicerki parą lub odkurzaczem piorącym. Nie musimy na szczęście posiadać ani jednego, ani drugiego urządzenia. Wiele myjni samoobsługowych posiada dedykowane stanowiska, gdzie za kilkanaście złotych możemy dokonać wstępnego prania, lub za kilkadziesiąt dokładnie wyczyścić tapicerkę. W przypadku głębokiego prania, warto jest zaopatrzyć się w worek, którym przykryjemy fotel kierowcy na czas powrotu do garażu i wyschnięcia wnętrza. Suszymy auto zawsze w miejscu ciepłym pamiętając o uchyleniu szyb, by wilgoć mogła wydostawać się z wnętrza.